Košík

Objednať po telefóne? +420 606 290 240 Sme online Po–Pi: 9-17h

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Zinok: Najlepšie účinky, nedostatok a ako ho doplniť

Zinok je jednou z kľúčových živín, ktoré sú dôležité pre naše celkové zdravie. Ak ho však pravidelne nedopĺňame, môže nám ho chýbať veľa. Kde môžeme nájsť zinok v potravinách? A kedy po ňom siahnuť?

zinok

Zinok je základný minerál. Nachádza sa v širokej škále potravín, takže ak máme pestrú stravu, nemal by nám v tele chýbať. Choroba alebo agresívna a veľmi obmedzujúca strava však môžu mať negatívny vplyv na jeho množstvo v tele.

Hoci väčšine ľudí nehrozí kritický nedostatok zinku, určite nezaškodí vedieť, ako sa prejavuje. Spoločne sa pozrieme aj na to, kedy zinok užívať a v čom sa prirodzene nachádza.

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

Jedným z prejavov nedostatku zinku môžu byť kožné vyrážky neznámeho pôvodu. Vo všeobecnosti sa však príznaky nedostatku zinku zvyčajne objavia až vtedy, keď jeho hladina klesne pod kritickú úroveň (zjednodušene to znamená, že prvé príznaky sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých mesiacov).

nedostatok zinku prejavy

Dávajte si pozor najmä na tieto príznaky:

 • Podozrivé kožné vyrážky
 • Spomalené hojenie rán
 • Vypadávanie vlasov
 • Oslabený imunitný systém
 • Časté prechladnutie
 • Horší priebeh astmy (ak ju máte)
 • Hnačka
 • Náhly úbytok hmotnosti
 • Nezvyčajný zápach a chuťové vnemy
 • Problémy so zrakom
 • Depresia

V neposlednom rade má nedostatok zinku negatívny vplyv na našu schopnosť sústrediť sa a na normálnu sexuálnu funkciu.

Najlepšie účinky zinku

Zinok je dôležitý pre normálnu tvorbu DNA, pre rast buniek, pre normálnu tvorbu bielkovín v tele, pre podporu hojenia rán a pre podporu normálneho stavu imunitného systému. Zinok je žiaduci aj v období rýchleho vývoja. Preto ho v dostatočnom množstve potrebujú aj deti, dospievajúci a tehotné ženy.

zinok účinky na erekciu libido sperma

Erekcia a libido

Jedným z prejavov nedostatku zinku je porucha erekcie, ktorá môže viesť aj k nezáujmu o sex. Na druhej strane je to len jedna z možných príčin. Mnohé z nich môžu súvisieť napríklad s vaším celkovým zdravotným stavom. Z tohto dôvodu je dôležité absolvovať dôkladné lekárske vyšetrenie, ktoré môže odhaliť, či za vašimi problémami s erekciou stojí skutočne zinok alebo niečo iné.

Sperma

Muži, ktorí plánujú otehotnieť, ale potýkajú sa s neplodnosťou (ktorá môže byť spôsobená faktormi, ktoré sú prítomné aj u muža), by mali do svojej stravy pridať aj zinok, pretože zinok sa často spája s podporou kvality spermií, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri úspešnom oplodnení a vývoji tehotenstva.

ako doplniť zdroje zinku

Ako doplniť zinok?

Medzi potravinové zdroje zinku patrí červené mäso, obilniny, strukoviny a semená. Tieto potraviny môžete zaradiť do svojho každodenného jedálnička.

Na podporu erekcie a sexuality môžete vyskúšať aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre mužov, ktoré okrem zinku obsahujú aj ďalšie byliny a látky, ktoré sa navzájom dopĺňajú (napríklad na podporu krvného obehu).

V doplnkoch by ste mali hľadať:

Nezabúdajte ani na to, že chuť na sex a výkon ovplyvňuje aj stres, atmosféra vo vzťahu alebo únava. Nebuďte preto na seba takí prísni, komunikujte s partnerom otvorenejšie a viac sa uvoľnite.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/zinc – Zinok a erektilná dysfunkcia (anglicky)

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0946672X21001450 – Vplyv zinku na spermie (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/zinc-deficiency-201070 – Nedostatok zinku (anglicky)

Premeňte sen o lepšej erekcii na skutočnosť.

predatorus - lev
Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24 h

PREDATORUS je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

100% bezpečný nákup

diskrétne zabalená zásielka

Prémiová kvalita

vyrobené v USA