Každý z nás chce byť zdravý a zostať silný čo najdlhšie. Príroda si však niekedy s naším telom robí, čo chce. Okrem erektilnej dysfunkcie sa musíme vyrovnať aj so zväčšenou prostatou alebo varikokélou. Keďže o tej druhej sa v spoločnosti veľa nehovorí, pozrime sa spolu na to, čo presne varikokéla je, ako sa prejavuje a čo sa stane, ak ju necháte na pokoji.
Dlho sme žili v domnienke, že sme neporaziteľní. Do práce chodíme s prechladnutím a tráviace problémy liečime panákom kvalitnej moravskej pálenky, ktorá je univerzálnym liekom takmer na všetko.
Nikto z nás však nemladne, a tak sa časom začnú prejavovať neduhy, ktoré nám môžu spôsobiť nejednu horúcu chvíľu. Nielenže sa príznaky starnutia môžu premeniť na problémy s erekciou, s ktorými sa každý aspoň raz v živote stretol, ale môžu stáť aj za vznikom varikokély.
Vybočujete z priemeru a počuli ste o ňom niekedy, alebo nemáte ani potuchy, o čom dnešná doba vlastne je?
Čo je to varikokéla?
Varikokéla je zdravotný stav, ktorý ovplyvňuje prívod krvi do penisu. Jednoducho povedané, vzniká pri rozšírení žíl. Každý muž, ktorý trpí varikokélou, ju môže prežívať trochu inak. To znamená, že kým jednému môže spôsobiť nepríjemnú fyzickú bolesť, u iného môže ovplyvniť plodnosť.
Zaujímavé je, že v porovnaní s inými ochoreniami mužského pohlavného ústrojenstva na ňu nie sú náchylní len starší muži. Varikokéla sa môže prvýkrát objaviť už na konci povinnej školskej dochádzky (15 rokov). Nie je výnimočná ani u mužov, ktorí dosiahli vek 25 rokov. Pokiaľ ide o jej výskyt v populácii, lekári uvádzajú, že ňou trpí približne 15 % mužov. Nie je to teda rozšírený problém. (Na druhej strane, ak ňou trpíte, môže byť pre vás ťažké o nej hovoriť alebo nájsť pochopenie u ostatných).
Príznaky varikokély
Teraz, keď už viete, čo je varikokéla, ste pripravení zistiť, aké sú jej príznaky. Vďaka ich stručnému prehľadu môžete zvážiť, či nimi môžete trpieť aj vy.
Bežné prejavy varikokély:
- Bolesť pri státí alebo pri pohybe
- Rôzna intenzita bolesti
- Bolesť, ktorá sa zintenzívňuje do večera
- Asymetrický vzhľad semenníkov
- Vypuklina
- Neplodnosť
- Opuch
- Abnormálne viditeľné/skrútené žily
Určite stojí za to vedieť, že varikokéla môže postihnúť len jednu stranu semenníkov. Z tohto dôvodu nemusia vyzerať úplne symetricky a normálne. Ďalším pomerne jasným znakom sú nápadné a silne pokrútené žily, ktorých vzhľad sa odchyľuje od normálu. (Určite stojí za to sledovať, či je na semenníkoch prítomný aj opuch alebo či vás takéto viditeľné žily počas dňa bolia).
Odhalenie varikokély je však sťažené tým, že niektorí muži si jej príznaky jednoducho nevšimnú. Preto sa stáva, že k jej diagnostike dôjde len úplnou náhodou. Napríklad vtedy, keď vy a vaša partnerka riešite problémy s plodnosťou. Môže to byť spôsobené tým, že varikokéla spôsobuje ochladenie semenníkov, čo následne produkuje menej kvalitné spermie. To však nie je jediný problém, ktorý so sebou varikokéla prináša. Musíme spomenúť aj riziko zmenšenia semenníkov, atrofiu alebo nerovnováhu hormónov vo vašom tele. (Takže je rozhodne dobré to nepodceňovať. Mohlo by vám to viac uškodiť ako pomôcť).
Stupne
Varikokéla má niekoľko štádií. Diagnostika každého z nich je však trochu odlišná.
1. stupeň
Podobne ako pri iných ochoreniach (napríklad pri rakovine semenníkov) je prvé štádium varikokély najmenej závažné. Ak ju máte, varikokélu v semenníkoch si vôbec nevšimnete. Lekár ju však môže pomerne ľahko odhaliť pomocou takzvaného Valsalvovho manévru. (Ide o proces, pri ktorom sa mení tlak a prietok krvi v tkanivách.)
2. stupeň
Druhé štádium varikokély pravdepodobne tiež nebude vnímané. Váš lekár ju však môže odhaliť aj bez použitia spomínaného Valsalvovho manévru.
3. stupeň
Ako sa dalo očakávať, posledné štádium varikokély už na sebe môžete rozpoznať.
V niektorých prípadoch vás lekár možno bude musieť poslať na ultrazvukové vyšetrenie (alebo iné vyšetrenie, ktoré môže ukázať stav vašich semenníkov), aby pomohol potvrdiť a spresniť diagnózu. Niektorí lekári však môžu vyžadovať aj odber vzorky semena alebo hormonálne testy, ktoré tiež môžu poukázať na zdroj problému.
Hoci predchádzajúce riadky môžu znieť na prvý pohľad trochu desivo, pri prvých náznakoch ťažkostí netreba podliehať panike. Varikokéla sama o sebe nie je vážna. Samozrejme, len dovtedy, kým sa na semenníkoch nezačnú prejavovať deformácie a iné abnormality, ktoré by mohli sprevádzať vážnejší problém. (A práve preto by ste nemali odkladať návštevu svojho praktického lekára. Vďaka včasnej diagnostike sa do podobného štádia vôbec nemusíte dostať).
Operácie
Ak si to situácia vyžaduje, lekár vám môže odporučiť chirurgický zákrok, ktorý vás problému zbaví v krátkom čase. Hoci sa metódy operácie líšia (klasická operácia, laparoskopická operácia atď.), podstata je zakaždým rovnaká. Lekári nájdu zle fungujúcu žilu a „vyradia ju z prevádzky“. Prietok krvi sa potom presmeruje do inej, zdravej žily, ktorá prevezme funkciu tej zlej.
Hoci ide o pomerne rýchly a nie príliš invazívny zákrok, nesie so sebou, samozrejme, niekoľko rizík. Okrem toho, že tento zákrok môže poškodiť vaše tepny, môže spôsobiť ich ďalšiu atrofiu. Rovnako ako pri iných operáciách musíte počítať aj s infekciou, modrinami a bolesťou. Je teda prirodzené, že sa muži snažia nájsť iné alternatívne spôsoby liečby.
Medzi ne patrí nosenie kvalitnej spodnej bielizne, ktorá poskytne vašim semenníkom primeranú oporu. Odporúča sa tiež chladiť postihnuté miesto ľadom. Prípadne môžete zvážiť užívanie liekov proti bolesti. Vždy by však pre vás malo byť samozrejmosťou prediskutovať svoj stav s lekárom. (Pre istotu.)
Ak aj vy trpíte problémami s erekciou v dôsledku varikokély, užívajte prírodné doplnky stravy, ktoré pomáhajú podporovať erekciu. V ich zložení hľadajte najmä kotvičník zemný, maku peruánsku, ženšen pravý a šafran siaty.
Premeňte sen o lepšej erekcii na skutočnosť.