Košík

Objednať po telefóne? +420 606 290 240 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Krv v moči: Kedy sa treba obávať?

Moč je tekutina nažltlej farby, ktorá nemá za normálnych okolností skoro žiadny zápach. Pokiaľ zmení farbu alebo je kalná a je divne cítiť, väčšinou to naznačuje, že človek prechádza infekciou močových ciest. Na ľahkú váhu by ste ale nemali brať ani krv v moči, ktorá môže zmeniť jej farbu na ružovú a červenú. Čo to znamená?

krv v moči

Krv v moči by prítomná byť nemala. Aj tak sa do nej ale niekedy dostane. Na lekárovi, ktorý ju obvykle odhalí na základe testu, je potom to, aby našiel príčinu, prečo sa táto nepríjemnosť deje. Aby sme vás trochu upokojili, krv v moči automaticky neznamená vážny zdravotný problém. Niekedy je jej prítomnosť dokonca úplne normálna. Aj napriek tomu je ale potrebné zistiť, či sa nedeje niečo, čo by nemalo.

O všetkom dôležitom, čo sa tejto témy týka, si niečo povieme v nasledujúcich odsekoch.

čo znamena krv v moči

Čo znamená krv v moči?

Problém s krvou v moči rozdeľujeme na dve kategórie. Mikro krvácanie nemusí byť na prvý pohľad vidieť. Toto krvácanie zvyčajne nájde náhodne až lekár. Napríklad v rámci rutinnej preventívnej prehliadky, počas ktorej testuje vzorku vášho moču.

O dosť vážnejší problém predstavuje masívne krvácanie do moču, ktoré dokáže zmeniť jej farbu na červenú až temne červenú. V takej chvíli je potrebné bezodkladne privolať lekársku pomoc. Môže ísť totiž o život ohrozujúci stav.

krev v moči příznaky

Príznaky krvi v moči

Krv v moči môže mať mnoho príznakov. Závisí to od toho, čím bol tento problém vyvolaný. Pokiaľ ide o problémy s prostatou, môže byť prítomné prerušované a časté močenie. Infekcia močových ciest sa môže prejavovať pálením, bolesťou a zakaleným močom. Odchod močových kameňov z tela zase môžu sprevádzať silné kŕče a bolesti. Nejde teda o problém, na ktorý by sedela iba jedna definícia.

Najčastejšie príčiny

Krv v moči u mužov a žien má väčšinou podobné spúšťače. Niektoré z nich sa potom odlišujú v závislosti od toho, aká je fyziológia oboch pohlaví.

Všeobecne môže byť za krvou v moči u mužov a žien:

  • Zavedenie cievky (napríklad kvôli operácii)
  • Močový kameň
  • Infekcia močových ciest
  • Rakovina (močového mechúra, obličiek…)
  • Ochorenie obličiek

Krv v moči u mužov

Krv v moči u mužov môže mať príčinu v tom, že má muž nezhubne zväčšenú prostatu. Tento jav nie je príliš závažný. Tým, že nejde o rakovinotvorné bujnenie, spôsobuje nezhubne zväčšená prostata len určitý typ nepohodlia. (Nočné močenie, častejšie močenie atď.)

O niečo horším variantom je rakovina prostaty, ktorá môže mať podobné príznaky ako nezhubne zväčšená prostata. Z toho dôvodu je dôležité nespoliehať sa na sebadiagnostiku, ale pri prvých problémoch navštíviť urológa, ktorý si vás dôkladne prezrie.

krv v moči u mužov
krev v moči u žen

Krv v moči u žien

Krv v moči u žien môže súvisieť s fázami menštruačného cyklu. Ženy, ktoré neberú hormonálnu antikoncepciu, môžu mať zhruba v polovici cyklu ovulačné krvácanie. To je úplne normálne a nie je nutné sa kvôli nemu znepokojovať. Výsledky testovania môže výrazne skresľovať aj práve prebiehajúca menštruácia. (Krv z maternice a moč sa spolu zmiešajú, v skutočnosti nejde o krv v moči.)

Posledným veľmi špecifickým problémom je endometrióza. Ide o gynekologický problém, počas ktorého sa endometrium dostane mimo maternice a reaguje na hormonálne zmeny. Ženy s endometriózou mávajú silnejšie krvácanie a menštruačné kŕče.

Čo robiť, keď objavím krv v moči?

Vaše prvé kroky by mali viesť do ordinácie vášho praktického lekára, ktorý vám napíše žiadanku na urológiu. Pokiaľ na urológiu na nič neprídu, existuje veľká pravdepodobnosť, že budete musieť na nefrológiu. (Kde sa špecializujú hlavne na zdravie obličiek.)

Pokiaľ je krvácanie naozaj masívne a má sprievodné príznaky (kŕče, zvracanie…), zavolajte záchranku, ktorá vás bezodkladne prevezie do nemocnice. Prípadne zavolajte na nefrologickú ambulanciu, kde vám dajú relevantné informácie, podľa ktorých môžete postupovať ďalej. Buď vám ponúknu najbližší termín schôdzky, alebo vás taktiež odkážu na integrovaný záchranný systém.

Premeňte sen o lepšiu erekciu na realitu.

predatorus - lev
Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24 h

PREDATORUS je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

100% bezpečný nákup

diskrétne zabalená zásielka

Prémiová kvalita

vyrobené v USA